Ultimul weekend al lui iulie se apropie si o data cu el si Festivalul de la SIghisoara. Desi site-ul oficial nu pare a fi contemporan cu vremurile, am aflat programul. Editia 16 are ca tema Traditie culturala si mister medieval european:
...incercand sa reinvie o epoca ce pare apusa pentru totdeauna, Festivalul Sighisoara Medievala isi propune sa smulga prezentului o farama care, in decoruri de Ev Mediu si in cantece de menestreli, va fi traita de participanti ignorand efemeritatea trecerii noastre pe aceasta lume. Pe stradutele inguste, sub zidurile imbatranite de vreme vor aparea intempestiv cavaleri, calugari, vrajitori, clovni si duhuri intrupate, veniti dintr-o lume in care fabulosul si teribilul traiau laolalta hranind frica dar si...
Fotografii de la editia anterioara
PROGRAMUL FESTIVALULUI
Vineri, 28 iulie 2006 15.00 Deschiderea oficiala în Sala festiva a primariei municipiului Sighisoara
16.00 Deschiderea editiei a XIV-a a Festivalului - Parada Cavalerilor si domnitelor, Stegarii "Vessilliferi" din Marostica, Grupul de dansuri istorice din Tabor. Sala festiva a primariei
18.00 Comunicari stiintifice: "Traditia institutiei de "Vecinatate" la Sighisoara", "Ezoterism medieval" Piateta scolii de muzica
18.00 Deschiderea cursurilor Scolii de Dansuri Medievale - Turnul Cojocarilor
18.00 Atelier de confectionat si manuit papusi Turnul Fierarilor
20.00 Expozitie de fotografie "Chilia timpului" Piata Turnului Cizmarilor - Festivalul Copiilor
18.00 Deschiderea expozitiei de costume si arme medievale
19.00 Deschiderea oficiala a Festivalului copiilor
19.30 Trupa "Mimessis" Botosani
20.00 Trupa "Artis" Satu Mare
21.00 Trupa "Floare de Lotus" Oradea
21.45 Trupa "Cameleon" Sighisoara
22.30 Free Show Biserica Evanghelica din deal
16.00 Ansamblul " Baroc Transilvania" - concert de muzica veche
17.00 Concert de muzica corala - "Armonia" Sighisoara
18.00 Grupul "Flauto Dolce", Cluj - concert de muzica veche Piata Ratustelor
18.00 Deschiderea oficiala a Workshop-ului National de Regie de Teatru Piata Cetatii
18.00 Spectacol de deschidere
19.00 U.A.T Tg. Mures - "Doctor fara voie" de Moliere
20.00 Teatrul popular Sighisoara, spectacol Comedia dell' arte - "Fontana di Trevi"
21.00 Fashion Medieval Show - Ars Amandi Cluj
22.00 Wallart Sibiu - spectacol de teatru imagine "Tristan si Isolda" PIATA SIGMA
20.00 CONCERTE FOLK: Iulian Baldovin, Adrian Ivanitchi, Tatiana Stepa, Marius Batu si Mihai Nenita, Vasile Seicaru, Mircea Baniciu si Vlady Cnejevici Sambata, 29 iulie 2006 Turnul Cizmarilor - Centrul de presa
11.30 Comunicari stiintifice:"Rituri de infamare", "Societati secrete medievale", "Institutia cavalerilor în Europa si în spatiul romanesc" Turnul Fierarilor
11.00-13.30 Expozitie de fotografie - "Chilia timpului"
17.00-21.00 Teatrul Lectura - Turnul Cojocarilor
10.00-12.00, 16.00-19.00 Atelier de confectionat si manuit papusi, Piateta scolii de muzica
11.00-13.00 Scoala de Dansuri Medievale si 16.00-17.00 Cursuri interactive de dans cu participarea grupului de dansuri istorice - Piata Sigma
17.30 Surpriza serii
18.00 Parada costumelor medievale - participa toti actorii si artistii Biserica Evanghelica din deal
16.00 Concert extraordinar "Telemann"
17.00 Concert extraordinar de clavecin
18.00 Deschiderea "Galelor Poeziei Medievale" Catedrala Ortodoxa
20.00 Concert extraordinar - Corul "MADRIGAL", dirijor Marin Constantin Piata Ratustelor
11.00-13.30, 16.00-21.00Workshop national de regie de teatru Piata Turnului Cizmarilor - Festivalul Copiilor
10.00 Trupa "Floare de Lotus" Oradea
11.00 Trupa "Am Fi Teatru" Lugoj
12.00 Trupa "Mimessis" Botosani
15.00 Trupa "Thalia" Sighisoara
16.00 Palatul Copiilor Constanta
17.00 Trupa "Pygmalion" Sighisoara
18.00 Trupa "Sirin" Sighisoara
20.00 Palatul Copiilor Deva
21.00 Free Show Piata Cetatii
10.30 Spectacol stradal - Cavalerii Hermannstadt, Sibiu
11.30 Spectacol Majestic Lajos, Botosani
12.30 Fashion Medieval Show
15.00 Teatrul Strada, Brasov, Spectacol "C'est la vie"
16.00 Teatru de Arta Dramatica, Deva - "Sicilianul" de Moliere
17.00 Centrul Cultural "N. Balcescu", Bucuresti - "Venetiana"
19.30 Spectacol de teatru "Arlechino"
20.45 Spectacol stradal - Cavalerii Cetatii Rosii, Sibiu
21.30 Studio 24 Bucuresti - "Truveri în cautarea Europei", concert de muzica si poezie medievala, renascentista si traditionala
22.15 Recital extraordinar - Radu Gheorghe PIATA SIGMA
20.00 CONCERTE FOLK: Tapinarii, Alina Zaharia, Vali Serban si Florin Sasarman, Maria Gheorghiu, Victor Socaciu, Mircea Vintila, Ducu Bertzi, Florian Pitis, Marius Batu si Mihai Nenita Duminica, 30 iulie 2006 Turnul Cizmarilor - Centrul de presa
11.30 Sesiune de comunicari stiintifice: "De la Bogdanesti la casele regale din Europa", "Traditie culturala în Sighisoara Medievala" Turnul Fierarilor
11.00-13.30 Expozitie de fotografie - "Chilia timpului"
17.00-21.00 Teatrul Lectura - . Turnul Cojocarilor
10.00-12.00, 16.00-19.00 Atelier de confectionat si manuit papusi - Piateta scolii de muzica
11.00-13.00, 17.00-19.00 Scoala de Dansuri Medievale Biserica Manastirii
12.00 Spectacolul stegarilor "Vessilliferi" din Marostica (Italia) Biserica Evanghelica din deal
16.00 Concert de muzica veche - "Flauto Dolce" Cluj
17.00 Concert de muzica corala - "Armonia" Sighisoara
18.00 Galele Poeziei Medievale - recita Dan Lototchi - poezie renascentista Piata Ratustelor
11.00-13.30, 16.00-21.00 Workshop national de regie de teatru Piata Turnului Cizmarilor - Festivalul Copiilor
10.00 Trupa "Floare de Lotus" Oradea
11.00 Trupa "Am Fi Teatru" Lugoj
12.00 Trupa "Mimessis" Botosani
15.00 Trupa "Thalia" Sighisoara
16.00 Trupa "Pygmalion" Sighisoara
17.00 Trupa "Sirin" Sighisoara
18.00 Palatul Copiilor Constanta
19.00 Teatru de Copii Deva
20.00 Trupa "Artis" Satu Mare
21.00 Trupa "Cameleon" Sighisoara Piata Cetatii
10.30 Teatrul Majestic Lajos, Botosani, spectacol de teatru - "Capra cu trei iezi"
11.30 Spectacol de teatru Comedia dell'arte, "Jupanita abatuta" Teatrul Popular Sighisoara
12.30 Spectacol stradal - Cavalerii de Hermannstadt Sibiu
15.00 Trupa "Theatron", Petrosani - "Petitorul", spectacol de Comedia dell'arte
16.00 Teatrul National Tg. Mures si UAT Tg. Mures, spectacol Comedia dell' arte "Teatru comic" de Carlo Goldoni
17.30 UNATC Bucuresti - "Anselmo", spectacol de Sandu Mihai Gruia
18.30 Spectacolul tobosarilor si stegarilor "Vessilliferi" din Marostica (Italia)
19.30 Fashion Medieval Show
20.30 Spectacol de teatru "Sicilianul" - Teatrul de Arta Dramatica, Deva
21.30 Spectacol de teatru imagine - "Nunta" - Teatrul Strada Brasov
22.30 Spectacol extraordinar Cavalerii Cetatii Rosii PIATA SIGMA
21.00 CONCERTE FOLK: Florin Camen, Alina Zaharia, Leonard Constant, Daniel Iancu si Ovidiu Mihailescu, Dinu Olarasu, Florin Chilian, Nicu Alifantis si ZAN
24.00 FOC DE ARTIFICII
www.sighisoara-medievala.ro/
|