Editia cincinala a festivalului Rowmmania incepe in Tulcea si va continua jos pe Dunare pana la Sfantu Gheorghe.
Program
Vineri, 28 august
Deschiderea oficiala a celei a V-a editii a festivalului (Faleza-Ponton)
18:30 – 20:00 Parada de deschidere a RowmaniaFEST 2015
18:30 – 19:30 Parada pe uscat - Preview al celor mai importante momente ale festivalului
19:30 – 19:45 Parada pe Dunare a campionilor romani ai sportului cu vasle - Ivan Patzaichin si invitatii
19:45 – 20:00 Cuvant de deschidere (Faleza-Ponton)
20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleza- Scena)
InFusion Trio
Kumm
Mahala Rai Banda
Sambata, 29 august
08:30 – 12:00 Delta Rowmania Trathlon – Proba MiniTRI (9-12 ani) (lac Ciuperca)
08:30 – 09:45 preluarea kit-urilor de participare - program de inscrieri, de completare si depunere a declaratiei pe proprie raspundere (Zona de start, lac Ciuperca)
Deschiderea zonei de tranzitie
09:45 – 10:00 sedinta tehnica
10:00 Start MiniTRI (9-10 ani)
11:00 Start MiniTRI (11-12 ani)
10:00 – 10:30 Deschiderea oficiala a Targului Artizan Eco Delta si a expozitiei de fotografie (Faleza)
10:30 – 14:00 Conferinta “Case noi, sanse noi prin meserii vechi”. (Hotel Esplanada)
10:30 Descopera Tulcea Quest – lansarea concursului de aventura urbana (Faleza)
10:30 – 11:30 Concert de Fanfara (Faleza)
11:30 – 12:30 Competitia pescareasca “Ivan Patzaichin” - concurs de vaslit in canotca, pe Dunare, intre echipe de pescari din localitatile Deltei
(Traseu: Faleza Ponton - Mila 36 - Faleza Ponton)
12:30 – 13:00 Festivitatea de premiere a castigatorilor Competitiei “Ivan Patzaichin” (Faleza-Scena)
13:30 – 17:30 Descopera ROWmania - Concurs de vaslit in canotci de 10+1 locuri – COMPETITIE ECHIPE
13:35 START concurs (serii de cate 3 echipe, semifinale, finala)
16:00 – 18:00 intampinarea participantilor la Tour International Danubien (TID) (Faleza - Ponton)
16:00 – 20:30 2015 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup & Delta Rowmania Triathlon
20:00 – 20:30 sedinta tehnica Delta Rowmania Triathlon (Sala Sporturilor)
17:30 – 18:00 Spectacolul Comunitatilor Locale (I) (Faleza-Scena)
18:00 Festivitate de premiere (Faleza - Scena)
20:30 – 23:00 Concerte Rock n` Row (Faleza-Scena)
Elena Neagu & Band
Blue Nipple Boy
Holograf
21:00 – 23:00 Proiectie de film (Piata Civica)
Duminica, 30 august
07:00 – 14:00 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup, parte a circuitului european de triatlon pentru
juniori & Delta Rowmania Triathlon, parte a Circuitului National de Triatlon (Sala Sporturilor)
(inot – Lacul Ciuperca, traseu bicicleta & alergare – Strazile Isaccei, Unirii, Babadag, Faleza)
07:00 – 08:30 ridicarea kiturilor de participare
08:00 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (masculin)
09:30 Tulcea ETU Triathlon Junior European Cup (feminin)
14:00 – 15:30 Descopera ROWmania - Concurs de vaslit in canotci de 10+1 - FINALA NATIONALa (lac Ciuperca_
15:30 – 16:00 Spectacolul Comunitatilor Locale (II)
16:00 – 17:30 Festivitate de premiere (Faleza-Scena)
17:30 – 18:00 Spectacolul Comunitatilor Locale (III)
11:30 – start Sprint
12:00 – start Supersprint
13:00 – 15:30 activitati de relaxare (pasta party, masaj, rehidratare, dus etc)
15:00 – sfarsitul oficial al competitiei
16:00 – Festivitate de premiere
20:00 – 23:00 Concerte Rock`n Row (Faleza-Scena)
Niste Baieti
Discoteca: Stela Enache & Silvia Dumitrescu
21:00 – 22:30 Proiectie de film (Piata Civica)
Luni – joi, 31 august - 3 septembrie - Experimentarea turismului lent, in canotci de 2 sau 11 locuri Tur-maraton de la Tulcea la Marea Neagra, in canotci, alaturi de convoiul TID.
Luni, 31 august
Destinatie – km pe Dunare – mal – km parcursi
MURIGHIOL – km 64 – (D) – 54/37* km/zi
Marti, 1 septembrie
Destinatie – km pe Dunare – mal – km parcursi
SF. GHEORGHE – km 4 – (S) – 60/44* km/zi
Miercuri, 2 septembrie
Destinatie – km pe Dunare – mal – km parcursi
INSULA SACALIN/MAREA NEAGRA – 8km/zi
Petrecerea de inchidere oficiala TID 2015 la Sf. Gheorghe
Joi, 3 septembrie
ora 7:00 – Plecarea cu vaporul inapoi catre Tulcea
|