Motiv de mandrie al baimarenilor, tezaurul de castane comestibile e sarbatorit cu valuri de bere, vin, must, petreceri pline de veselie, concerte, videoproiectii, targuri, dansuri, expozitii, si numeroase alte atractii.
www.castanet.ro/
Joi, 28 septembrie 2006 09:00 Cupa Castanelor la minihandbal – promovarea sportului de masă �n comunitate
18:00 Manifestări dedicate turismului maramureşean
Vineri, 29 septembrie 2006 10:30 “Puterea exemplului” - vernisaj expoziţie fotografică Lansarea paginii web a proiectului “S.O.S. Firiza – Apă potabilă”
Salon de minerale, fosile şi geme, ediţia a XI-a
11:00 Parada Sărbătorii Cupa Castanelor la Orientare cu Montain Bike şi orientare �n alergare
11:00 – Start la Cupa Castanelor ediţia a X-a la MTB
11:00 – Cupa Castanelor ediţia a XIV-a la orientare �n alergare
11:30 Deschiderea oficială a celei de-a XXIII-a ediţii a “Expo-Flora Maramureş”
T�rgul Florilor
13.00 Cupa Prietenia la Fotbal Oldboys
Expoziţie internaţională pentru copii şi tineret - vernisaj
14:00 “Baia Mare – memoria trecutului �n imagini” – vernisaj expoziţie de fotografii T�rgul meşterilor populari Demonstraţii de oină – Stadionul de atletism
16:00 – Cupa castanelor la atletism – probe de pistă
15:00 “Colţ de casă” – spaţiu cultural maghiar
15:30 Expoziţie de artă fotografică – expune Fotoclub Jaszkun din Szolnok, Ungaria Organizator: Primăria Municipiului Baia Mare şi 16:00 Moment artistic susţinut de Grupul TEN SING
16:30 “�nt�ia primăvară” – comedie muzicală
17:00 “Anuala Artelor” – expoziţie de arte plastice
Cupa Castanelor la minifotbal, ediţia a 14-a – deschiderea oficială
19:00 Cupa Castanelor la Tenis de C�mp – concurs deschis copiilor �ntre 6 – 14 ani
20:15 Spectacol de artificii S�mbătă, 30 septembrie 2006 10:00 “Octavian Goga, poet naţional" 11:30 “Ce poate face Qigong – ul pentru omul modern?” – prezentări, demonstraţii, exerciţii practice 12:30 “O vedetă populară” – spectacol de folclor. 13:00 “Cărţile Anului 2005” 17:00 Concert simfonic al Cameratei Euroart
18:00 “Arii celebre din opere” – spectacol artistic cu intrare liberă
“Maramoda” – seară de modă
20:00 “Operettgala” – gală de operetă susţinută de Teatrul “Csokonai” din Debrecen Duminică, 1octombrie 2006 10:00 Cupa Castanelor la Cros 13:00 – festivitatea de premiere (Statuia Ostaşului Rom�n – Parcul Municipal)
12:00 “Nunta de aur” – oficierea �n cadru festiv a cuplurilor care �mplinesc 50 de ani de căsătorie
�n decursul anului 2006
20:00 Deschiderea oficială acelei de-a XIV -a ediţii a “Sărbătorii Castanelor”
20:30 �n concert extraordinar … CRISTINA RUS, SIMPLU, NARCISA SUCIU &GAŞCA
DE ACASĂ, ZDOB şi ZDUB
22:00 Spectacol de artificii
11:00 “Isprăvile lui Păcală”- Teatru de Păpuşi din Baia Mare
12:30 Spectacol de muzică şi dans susţinut de: Formaţia “Extrem”; Trupa de dans modern
“Extrem”; Formaţia “Vagabond”; Elena Larisa Coman, elevă a Liceului de Artă din Baia Mare;
Trupa “RAPPA”
PROGRAM la scena sarbatorii, Bd. Unirii
Vineri, 29.09.2006 12:00 “C�t �i Maramuresu”- spectacol folcloric
16:00 Spectacol muzical – coregrafic sustinut de Palatul Copiilor din Baia Mare
17:00 Muzica de promenada - Concert sustinut de Fanfara Municipiului Baia Mare 17:30 Spectacol artistic sustinut de: Robotin Tiberiu – muzica pop; Hodja Band - muzica folk;
Minimaxi Dance - dans sportiv; Radical Group - break dance; 3 Pantere - dans oriental; Ecou Nostalgic - caffee concert; Adz Szolomeyer - pop rock; Fane Ciubotaru Grup - pop rock
20:00 Deschiderea oficiala acelei de-a XIV -a editii a “Sarbatorii Castanelor”
20:30 �n concert extraordinar … CRISTINA RUS, SIMPLU, NARCISA SUCIU &GASCA
DE ACASA, ZDOB si ZDUB
S�mbata, 30.09.2006 11:00 “Ispravile lui Pacala”- Teatru de Papusi din Baia Mare
16:30 Concert de muzica rock, dance si usoara sustinut de: Formatia “North News”; Formatia de rock alternativ “Cerbii din Carpati”; Formatia “Rest in Peace”; Cvartetul Palatului Copiilor din Baia Mare; DJ. Dance din Zalau; Formatia ”Energye”
20:00 �n concert extraordinar … ATACK, CORTEZ & ANDREEA MOLDOVAN, ANALIA SELIS, MORANDI, PRO CONSUL
Duminica, 01.10.2006 13:00 Spectacol de muzica si dansuri traditionale
15:30 “Regal Folcloric” sustinut de Ansamblul Folcloric National “Transilvania” si invitatii: Ovidiu Bartes, Adrian Neamtu, Nineta Popa, Cristian Pomohaci, Dumitru Farcas 20:00 �n concert extraordinar … JAM, MIKI, SISTEM, ALEXANDRA UNGUREANU & CRUSH, IRIS |